İsrail Kabine Toplantısı’nda Türkiye diyaloğu: Erdoğan gidin diyor, biz ısrar ediyoruz

İsrailli gazeteci Michael Shemesh, 16 Haziran 2024’te (dün) yapılan Kabine Toplantısı’nda yaşanan ilginç diyaloğu yazdı.

İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, Türkiye’den ithalata gümrük vergisi uygulama kararının tartışılması sırasında, “Bizim Türkiye ile ilişkimiz, bir adamın bir kıza ‘git’ demesi ve kızın kalmakta ısrar etmesi gibi. Erdoğan bize ‘gidin’ dedi, biz ısrar ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Neden bir erkek hakkında böyle söylüyorsun? Kızlardan söz açılmışken; bir kız da bir erkeğe gitmesini söyleyebilir ve o (erkek) da kalmakta ısrar edebilir.” dedi.

Smotrich ise, “Bilmiyorum. Ben bu tür şeylerden anlamam. Ben de böyle duydum, senin güzel sorularını soracak kadar akıllı değildim.” diye karşılık verdi.

İSRAİL’İN GÜMRÜK VERGİSİ KARARI

İsrail geçtiğimiz aylarda, Türkiye’yle imzaladığı Serbest Ticaret Anlaşması’nı feshetme kararı almış, Bakan Smotrich, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görev süresi bitene kadar Türkiye’den ithalata yüzde 100 gümrük vergisi getireceklerini söylemişti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir